FB.com/ideaGFX

سفارش کامل آرشیو مطالب سایت

آموزش ساخت پرنده درخشان در فتوشاپ

ارسال در تاریخ : Sep 02 توسط حسین موضوع فتوشاپ, آموزش های فارسی فتوشاپ

در این آموزش با هم یک پرنده زیبا Ùˆ درخشان در فتوشاپ ایجاد میکنیم 🙂

ابتدا عکس ها ، بافتها، و براش را جمع آوری میکنیم . این طرح با استفاده از یک عکس، دو مجموعه براش splash، و یک بافت ساخته شده است. در این آموزش من به ابزار، فرایند کار، و تکنیک های مورد استفاده برای ایجاد تصویر پرداختم و جزئیات را تنها در صورت لزوم توضیح داده ام .

برای راحتی شما عزیزان فایل های مورد استفاده در این طرح را برای شما یکجا جمع آوری کرده ام که میتوانید از لینک زیر دانلود کنید :
دانلود
اگر می خواهید یک طرح منحصر به خودتان ایجاد کنید ، شما می توانید منابع زیادی را در اینترنت پیدا کنید.


یک سند جدید ایجاد واندازه آنرا 1000× 1500 پیکسل با 300 dpi و حالت RGB قرار دهید . بافت پس زمینه خود را از تصویر به سند انتقال دهید . تصویر تکسچر کوچک است ، پس آنرا بزرگتر کنید تا متناسب شود . با این کار کمی کیفیت از دست می رود ولی در حدی نیست که برای ما مشکلی ایجاد کند .
کلید Ctrl + U را بزنید تا پنجره Hue/Saturation باز شود . گزینه saturation را تا آخر به سمت چپ ببرید تا بافت سیاه و سفید شود . سپس lightness را به -70 برسانید.
اگر می خواهید بعدا بتوانید آنرا تغییر دهید، شما می توانید از یک لایه adjustment برای ایجاد این تغییرات در بافت استفاده کنید. برای این کار، پنل adjustments خود را باز کرده و گزینه hue/saturation را انتخاب کنید. با این کار یک لایه تنظیم یا adjustment بالاتر از بافت پس زمینه ایجاد میشود که هر وقت بخواهید میتوانید به عقب برگردید و آنرا ویرایش کنید.
برای اینکه مطمئن شوید که لایه تنظیم فقط بر لایه تکسچر تاثیر می گذارد آنرا دقیقا در بالای لایه بافت قرار داده و سپس کلید Alt را پایین نگه دارید، و وقتی ماوس به شکل دایره های متداخل تغییر کرد ، بین لایه تنظیم و تکسچر کلیک کنید.
نکته: حتی اگر شما قصد استفاده از تصویر خود برای چاپ را دارید ، ایجاد یک فایل با لایه های زیاد در RBG و سپس تبدیل به CMYK زمانی که تصویر کامل شد ، باعث صرفه جویی در حافظه می شود .


پرنده را از پس زمینه جدا کنید . ابزار pen معمولا بهترین گزینه برای انجام این کار است، به خاطر اینکه بسیار دقیق است. سپس پرنده را به داخل سند آورده و نام لایه را “bird” بگذارید . لایه پرنده را انتخاب و سپس به Select> Modify > Feather رفته و مقدار 2 پیکسل را انتخاب کنید . بعد Select > Inverse را انتخاب کرده ( یا کلیدهای shift + ctrl + I ) و delete را بزنید . این کار به نرم شدن لبه های پرنده کمک میکند . دادن یک Feather 2 پیکسلی به هر کدام از عکس ها به تصویر نهایی حالت منسجم تر و زیباتری می دهد ( به جای یک کولاژ از تصاویری که هر کدام از جای دیگری گرفته شده است ! ) .
ابزار smudge را انتخاب کنید و آنرا روی پرنده بکشید تا از شر نویزها خلاص شوید و به پرنده حالت نقاشی بدهید . اطمینان حاصل کنید که ابزار Smudge به این صورت باشد : یک براش گرد و نرم ، در حالت normal ، با مقدار strength 60 درصد و گزینه sample all layers بدون انتخاب باشد .
از ابزار Smudge در مسیر طبیعی پرهای پرنده استفاده کنید . در اطراف پاها، چشم ها و منقار بیشتر احتیاط کنید تا شکلشان خراب نشود .


حالا ما می خواهیم رنگ پرنده را روشن تر و شفاف تر کنیم . بالای پرنده خود یک لایه ی جدید ایجاد و حالت لایه را به Overlay تغییر دهید . سپس با استفاده از یک براش گرد و نرم با opacity 25٪ ، با رنگ نارنجی، سبز و زرد رنگ های پرنده را برجسته تر کنید . روی این مرحله وقت بیشتری بگذارید . ممکن است به بیش از یک لایه برای رسیدن به رنگ دلخواه نیاز باشد . با رنگ ها ، opacity ، و ترکیب حالت های مختلف کار کنید تا زمانی که از رنگ ها راضی شوید .


شما می توانید پرنده شما را با تغییر رنگ فقط در اطراف چشم ، بالها، و یا پرهای دم جذاب تر کنید . اگر رنگ ها را در یک ترکیب انتخاب کنید می تواند مفید باشد . من خودم رنگهای مشابه (رنگهایی که در چرخه رنگ در کنار یکدیگر هستند) و یا رنگ مکمل (رنگهایی که در در چرخه رنگ مقابل یکدیگر هستند) را ترجیح می دهم .


حالا Ù…ÛŒ رسیم به بخش سرگرم کننده… ما میخواهیم با استفاده از براشهای پاشیدن رنگ Ùˆ اضافه کردن آن به پرنده حالتی به کار بدهیم Ú©Ù‡ انگار او از رنگ ساخته شده است. براش splatter خود را لود کنید (شما میتوانید از هر براشی Ú©Ù‡ دوست دارید استفاده کنید). در هر منطقه Ú©Ù‡ فکر میکنید مناسب است زوم Ùˆ شروع کنید . با استفاده از ابزار قطره چکان، برخی از رنگهای لبه پرنده را انتخاب کرده ØŒ اطمینان حاصل کنید Ú©Ù‡ یک لایه ÛŒ جدید ساخته اید ØŒ Ùˆ شروع به نقاشی در اطراف پرنده کنید .
خوبی این مرحله این است که راه اشتباهی وجود ندارد یعنی هر طور از براش ها استفاده کنید طرح خراب نمی شود !

 

حالا، روی چشم پرنده تمرکز میکنیم . رنگ طبیعی چشم نیاز به برجسته و براق تر شدن دارد. البته راههای بسیاری وجود دارد ، اما در اینجا من روش خودم را توضیح میدهم:
1. با استفاده از رنگ قرمز تیره ، و یک براش گرد ، کل ناحیه چشم را در یک لایه ی جدید رنگ کنید و blending mode لایه را روی multiply قرار دهید .
2. یک لایه بالاتر از آن ایجاد کنید و حالت آن را overlay بگذارید . با یک رنگ قرمز روشن ، قسمت عنبیه را در لبه سمت چپ چشم رنگ کنید .
3. یک لایه دیگر بالاتر از آن بسازید ، در حالت normal ، و در وسط چشم یک دایره سیاه رنگ ایجاد کنید .
4. باز هم یک لایه ی جدید دیگر ایجاد کنید . به تصویر اصلی چشم به عنوان مرجع نگاه کنید ، و نور منعکس شده در شکل را با ابزار Pen رسم کنید . شکل را با رنگ سفید پر کنید، و opacity را کم کم تا زمانی که به نتیجه دلخواه برسید کاهش دهید .


هنگامی که کار چشم تمام شد ، تمام لایه ها را گروه کرده و نام آن را به eye تغییر دهید .
حالا ما میخواهیم جزئیاتی به پر اضافه کنیم . این مرحله می تواند بسیار وقت گیر باشد ، بسته به اینکه چقدر می خواهید به آن اهمیت دهید . با استفاده از ابزار قطره چکان یک بار دیگر، سه رنگ از پرهای پشت پرنده انتخاب کنید ، تیره، متوسط، و روشن . این رنگ ها را به پالت swatches فتوشاپ اضافه کنید چون بعدا به آنها نیاز دارید. ما با روشن ترین رنگ شروع خواهیم کرد ، بنابراین مطمئن شوید که رنگ روشن رنگ foreground است.
یک لایه ÛŒ جدید ایجاد Ùˆ ابزار براش را انتخاب کنید. سپس یک براش Ú©ÙˆÚ†Ú© 3 پیکسلی با opacity 100Ùª آماده کنید . ابزار pen خود را انتخاب ØŒ Ùˆ خطی در لبه یک پر Ú©Ù‡ میخواهید جزئیات بیشتری داشته باشد ایجاد کنید . سپس در پالت paths ØŒ روی work path راست کلیک Ùˆ گزینه “Stroke Path” را انتخاب کنید براش را از منوی کرکره ای براش را انتخاب Ùˆ تیک گزینه simulate pressure را بزنید ØŒ سپس OK کنید . وقتی مسیر را از حالت انتخاب خارج میکنید ØŒ نتیجه را Ù…ÛŒ بینید :


این عمل را تا زمانی که از نتیجه راضی شدید تکرار کنید . از رنگ تیره تر در پایین و رنگ روشنتر در بالا استفاده کنید. پرهای تیره که در زیر قرار گرفته اند باید ضخیم تر باشند . وقتی که پرهای روشنتر را در بالا ایجاد کردید ، از یک براش که فقط 1 پیکسل ضخامت دارد استفاده کنید . این موجب صرفه جویی در زمان و تکثیر سریعتر لایه ها است. شما می توانید روشنایی / تاریکی و رنگ آنها را با (CTRL + U) تغییر دهید، آنها را بچرخانید، و یا اندازه آنها را تغییر دهید و در جای مناسب قرار دهید .


حالا میخواهیم تعدادی لبه درخشان به پرنده اضافه کنید. لایه رنگ های پاشیده را مخفی کنید ، به طوری که تنها چیزهایی که می بینید، پرنده و پرها و جزئیات آنها باشد . کلید Ctrl + A بزنید تا هر چیزی که می بینید انتخاب شود ، سپس به Edit > Copy Merged رفته و در یک لایه جدید در بالای همه لایه ها آنرا paste کنید . حالا این لایه را کپی کنید (این مرحله را فراموش نکنید) سپس به مسیر Filter> Stylize> Glowing Edges بروید . مقدار edge width را 2، brightness را 20 و smoothness را 13 قرار داده و OK را بزنید. حالا مد این لایه را روی screen قرار داده و opacity آنرا 40٪ بگذارید .
برای ایجاد پرهای دم طولانی و روشن ، از ابزار pen با یک براش ساده استفاده کنید. و لایه های خود را کپی کنید . از رنگ های متفاوت و اندازه قلم بین 1-3پیکسل استفاده کنید . تنوع را در رنگ ها حفظ کنید . اگر شما تبلت داشته باشید، نیاز به صرف وقت زیادی ندارید ، اما خوب است کار بدون آن را هم تمرین کنید . هنگامی که پرهای دم کامل شد ، میتوانید یک نفس راحت بکشید ! چون کار تقریبا انجام شده !


حالا، می خواهیم رنگ پرنده را ملایم و گرم تر کنیم . برای گرم کردن رنگ کل طرح ، به Layer > New Adjustment Layer > Gradient Map بروید. (یا به سادگی بر روی آیکون Gradient در پانل Adjustment کلیک کنید.) تیک گزینه use previous layer to create mask را نگذارید ، چون ما می خواهیم همه چیز را تحت تاثیر قرار دهیم . برای mode ، گزینه color را انتخاب و opacity را روی 100٪ بگذارید . سپس ok را بزنید .


یک لایه adjustment جدید با استفاده از هر کدام از گرادیانت ها Ú©Ù‡ انتخاب شده باشد ظاهر خواهد شد – Ú©Ù‡ احتمالا به طور پیش فرض مشکی به سفید است . در پانل adjustments ØŒ روی gradient دابل کلیک کرده Ùˆ ترکیب رنگ دلخواه خود را انتخاب کنید . پیشنهاد من یک gradient با استفاده از نارنجی، قهوه ای، Ùˆ طلایی است. هنگامی Ú©Ù‡ gradient خود را ساختید ØŒ OK را بزنید. سپس، با مقدار opacity لایه بازی کنید تا زمانی Ú©Ù‡ به یک نتیجه دلپذیر برسید . من از opacity 30Ùª استفاده کرده ام .


حالا ما می خواهیم چیزی بسازیم تا پرنده به آن چنگ بزند ، الان به نظر می آید که پرنده در فضا معلق است ! یک شکل خشن شبیه شاخه با استفاده از ابزار pen ایجاد کنید و آنرا با یک رنگ قهوه ای متوسط پر کنید (مطمئن شوید که لایه ای که با رنگ قهوه ای پر کردید زیر لایه پرنده و پاشش رنگ ، اما در بالای لایه ی پس زمینه باشد) .


برای اینکه به شاخه کمی بافت بدهیم ، لایه بافت پس زمینه را کپی و بالای لایه شاخه قرار دهید ، سپس حالت لایه بافت را به Overlay تبدیل کنید . می توانید برای مطابقت بیشتر، آن را کپی و از فیلتر glowing edge استفاده کنید . همچنین میتوانید برای ایجاد سایه و روشن ها ابزار dodge و Burn را بکار بگیرید . کناره های شاخه را Burn و وسط آنرا روشن تر کنید تا شاخه بُعد پیدا کند .


برای ایجاد پرهای درخشان دم ، باید چند شکل رسم کنید . در یک لایه ی جدید، شکل دم را با یک رنگ سبز پر کنید. سپس opacity را کاهش داده و به لایه یک inner glow خفیف و با رنگ روشن بدهید . برای ایجاد نقطه درخشان انتهای دم ، از یک براش گرد سفید رنگ استفاده کنید . در یک لایه ی جدید، در آخر دم با یک براش با مقداری feather کلیک کنید و با حالت های color dodge و Overlay نقطه را درخشان کنید .


برای ایجاد گل ها این پروسه را تکرار کنید و اشکال پایه را رسم کرده ، آنها را با رنگ پر کنید ، و به آنها درخشندگی بدهید.
از آنجا که ما می خواهیم پرنده خودش منبع نور باشد ، برجستگی و سایه های مناسب بر روی هر عنصر را به طرح اضافه کنید.


تنها کاری که مانده اعمال برخی تنظیمات به تصویر نهایی است. ابتدا فایل خود را save as کنید . سپس به مسیر Layer> Flatten Image بروید .
اول، لایه پس زمینه را در دو نوبت کپی کنید (Ctrl + J). سپس به مسیر Filter> Blur> Gaussian Blur بروید و لایه بالایی را به مقدار 35 پیکسل تار کنید . سپس حالت لایه را به Soft Light تبدیل و Opacity را به حدود 20٪ کاهش دهید . این کار، به کل تصویر حالت نرم و فانتزی تر می دهد . در نهایت، به Image > Adjustments > Photo Filter بروید . یک فیلتر گرم و یا رنگ نارنجی را انتخاب کنید، و مقدار density را به حدود 30-40 % برسانید . در پنجره پیش نمایش میتوانید نتیجه را ببینید و OK کنید .


کار ما تمام شد ØŒ حالا از نتیجه کار لذت ببرید  😉

2 نظر برای “آموزش ساخت پرنده درخشان در فتوشاپ”

  1. omid says:

    با سلام . واقعا زیبا و کاربردی بود . در ضمن یه درخواست داشتم : اگه امکان داشته باشه تمام آموزش های سایت + آموزش هایی مثل این رو در قالب dvd برام ارسال کنید . یا برای دانلود بزارید. در هر صورت منتظر جوابتون هستم. موفق و پیروز باشید

  2. سلام

    کار فوق العاده زیبایی بود
    اما اگه امکان داشته باشه فایل های کاریتون رو هم بذارید … مثلا عکس همین پرنده رو بذارید یا اگه براش، وکتور Ùˆ هر چیز دیگه ای Ú©Ù‡ استفاده میکنید بذارید تا دانلود کنیم عالی میشه

نظر شما درباره این مطلب !؟